Na této stránce vám představujeme prvních deset kandidátů a kandidátek. Kompletní kandidátní listinu naleznete zde.

Image

Ondřej Rut

poradce pro veřejnou správu, zastupitel MČ Praha 3

Na Žižkově jsem se narodil a žiju tady skoro celý život. Na základku jsem chodil na Chelčického a při cestě do školy míjel rozestavěnou Olšanku. Byla to doba uhelných prázdnin a kvůli smogu se tehdy rušily hodiny tělocviku. Tenhle Žižkov už je naštěstí pryč.

V té rychlosti s jakou se Žižkov mění se ani nestíháme ptát, pro koho tyhle změny jsou. Prý jsme bohaté město. Bohatství ale není o tom, kolik se postaví nových nesmyslných věžáků. Kolik wifi laviček a digitálních tabulí je v ubývajících parcích. Ani o tom, kolik lidí se odstěhuje, protože nemají na pořád vyšší nájem. Bohatství města je o lidech, kteří v něm žijí. O seniorech, mladých rodinách, studentech a menšinách. O kamarádech, se kterými chodíme na Parukářku na pivo.

Jako táta se nechci bát, že moji dceru srazí auto, které jede ve vedlejší ulici padesátkou. Co chci, je město pro lidi. Město, které nabízí pomocnou ruku lidem v nouzi, stará se o místní kulturu a komunitu a nikoho z ní nevyhání. Chci ulice plné stromů a zeleně. A chci radnici, která není zlatý zámek, ale naslouchá lidem, co si přejí Žižkov lepší pro všechny.

Image

Martina Chmelová

terapeutka, koučka, zastupitelka MČ Praha 3

Profesně se věnuji individuální terapeutické práci. Pracuji se specifickou skupinou dlouhodobě pečujících osob, kteří se doma starají o své blízké. Ať se jedná o seniorní rodiče, nemocné partnery nebo rodiny s postiženými nebo zdravými dětmi, které mají problém s učením či chováním. V komunální politice se pohybuji již přes 10 let a dlouhodobě se věnuji sociální oblasti. Chci, abychom měli dostatek kvalitních služeb pro své nejpotřebnější. Žižkov stárne a výstavba pečovatelských zařízení nevyřeší narůstající poptávku a potřebu důležitých služeb. Chci, abychom primárně a rychle nastavili podporu a pomoc pro péči v domácím prostředí pro ty nejzranitelnější, ale i pro ty, kteří o ně pečují.
Image

Matěj Žaloudek

architekt, vedoucí kanceláře náměstkyně primátorky hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje a územního plánu

Jsem architekt s praxí ze soukromé i veřejné sféry, pracoval a studoval jsem ve Stuttgartu, Berlíně a Praze. Nedokážu sedět s rukama v klíně a koukat, jak naší čtvrť spravují lidi bez vize. A bez znalostí toho, jaké jsou výzvy pro město v 21. století. Jsem přesvědčením Zelený. A to pro mě znamená, že se neustále zabývám otázkou, jak udržitelně spra­vovat to, co mi bylo svěřeno. Platí to jak pro planetu, tak pro moji čtvrť.

Moji prioritou bude více stromů do ulic Prahy 3. Kdo říká, že na ně není dost místa nebo že je to nereálné, lže. Záleží na prioritách. A pro mě je málo věcí důležitějších, než aby se v ulicích Žižkova dalo žít a dýchat.

Image

Petra Jelínková

překladatelka, tlumočnice

Žižkov se stal mým domovem v době vysokoškolských studií. Tehdy především kvůli svérázné atmosféře a bohatému kulturnímu životu, ale postupně čím dál víc oceňuju i jeho méně nápadné stránky jako osvěžující klid v parku Židovské pece a v lese na Krejcárku, sousedské vztahy nebo možnost nakoupit si v menších obchůdcích. Tuto rozmanitost bych chtěla podporovat – zachovat všechny výhody velkoměsta s dobrou dostupností a pestrým kulturním a společenským vyžitím a současně i možnost žít v příjemném a bezpečném prostředí, které obvykle nabízejí jen mnohem menší obce. Mým cílem je zkrátka živý a komunitní Žižkov. Chci veřejný prostor, kterým lidé nejen procházejí, ale užívají si ho a setkávají se v něm – chci ulice pro život.

Působím jako překladatelka a tlumočnice, což mě naučilo především dobře naslouchat a rozumět hlasům ostatních lidí. Spolupracuji také neziskovými organizacemi, aktuálně na projektu v Otevřené společnosti, kde se zaměřujeme zejména na posilování rovnosti, odstraňování diskriminace a boj proti předlužení.

Image

Filip Hausknecht

družstevník v sociálním bistru Střecha

Na Žižkově žiji od narození. Chodil jsem zde do školky u Rajské zahrady, na základku v Lupáčově, hudební gymnázium na Komenského náměstí a nyní tu i pracuji. Žižkov miluji pro jeho alternativní nádech a komunitní život. S kapelami jsem tu odehrál desítky koncertů na saxofon a se spolužáky odehrál stovky hodin fotbalu u Žerotínovy. Proto cítím, že bych to měl Žižkovu a lidem v něm žijícím vrátit, aby zůstal takhle krásný. Pro to je hlavně potřeba, aby tu byly důstojné podmínky pro život. Raketový nárůst cen, předražené podniky, megalomanské stavby - to vše vyhání původní Žižkovačky a Žižkováky pryč. Stávají se z nich cizinci ve svém vlastním domově, protože si tu už nemohou dovolit žít. Na radnici bych se proto chtěl věnovat bytové politice a zabránit růstu cen nájmů. Praha 3 potřebuje velký a zrekonstruovaný bytový fond, který pak nabídne k pronájmu místním a bude garantovat výši nájmu v nich. Budeme stavět nové byty a odkupovat ty staré například formou zpětných hypoték, nebo asistencí při rekonstrukci společných prostor bytových družstev a SVJ. Vyjednáme podíl obecních bytů v nových developerských projektech. Dohlédneme na to, aby krátkodobé pronájmy typu AirBnb byly opravdu jen krátkodobé a nebyly využívány pro podnikatelskou činnost, čímž odebírají byty z trhu a cena zase roste. Chci pomoci Žižkovu, aby byl dostupnější a solidárnější ke všem, stejně jako Žižkov pomáhal mně celý život. Teď mu to jdu vrátit.

Image

Rebeka Vadasová

učitelka

Jsem učitelka a máma třech malých kluků, která ve volných chvílích pořádá tábory pro děti se zrakovým postižením. Vím, že když se chce, dá se dělat ledacos - lézt poslepu po skalách, s bílou holí vyrazit na vandr, vařit svépomocí v táborové kuchyni bezlepkovou, bezlaktózovou či vegetariánskou stravu… A tak chci přistoupit i k práci zastupitelky. Chci hledat cesty, jak věci dělat, a ne důvody, proč to nejde. Chci umožnit dětem s dietnimi omezeními, aby se mohly stravovat ve škole spolu s ostatními. Chci otevřít školky dětem mladším tří let. Chci, aby děti mohly bezpečně chodit do školy pěšky nebo jezdit na kole.

Image

Bohumil Čáp

odborář

Pracuji v mezinárodním oddělení největší odborové centrály a spolu s evropskými kolegy se zabýváme trendy, které dopadají na život pracujících. Jedním z takových je zvyšování cen bydlení, které souvisí mimojiné i s Airbnb, které už dávno není tzv. sdílenou ekonomikou, ale regulérním podnikáním v turismu. Již nyní má samospráva nástroje na ochranu bydlení před invazí mikrohotelů, ale chybí odvaha je využívat.

Chci Žižkov, ve kterém si mohou dovolit bydlet studenti, mladé rodiny, senioři, dělníci a živnostníci. Chci Žižkov PRO vobyčejný lidi.

Image

Pavla Jenková

programová manažerka Nadace Via

Narodila jsem se ve východních Čechách a do Prahy přišla studovat vysokou školu. Žižkov byl pro mě první zastávkou a zároveň místem, do kterého jsem se na první pohled zamilovala – do lidí z různých zemí, ale i sociálních skupin, ulic s duší, výhledů z Parukářky, pavlačových domů, obchodů na Koněvovce, kde nakoupíte cokoliv a míst, kde to žije alternativní kulturou. Za poslední roky se podoba Žižkova rychle proměňuje, ale ráda bych, aby si zachovala velký kus ze svého genia loci.

A proto kandiduji – chci Žižkov, kde budou moct bydlet i lidé bez velkých příjmů, kde to na ulicích bude žít a lidé se tam pod stíny stromů budou rádi setkávat a povídat si, kde bude spousta zeleně, bezpečných cest pro cyklisty a cyklistky, dobře fungující městská hromadná doprava a kulturní akce bez zbytečných plastů. Plasty – hlavně ty jednorázové - a jejich nadměrné používání je pro mě černou můrou, a proto bych chtěla, aby žižkovská radnice podporovala akce a podniky, kteří s nimi neplýtvají a vyhledávají recyklovatelné materiály.

Přála bych si, aby na radnici zasedli lidé, kteří mají vztah nejen k Žižkovu, ale i přírodě, zvířatům a životnímu prostředí. A takovou stranou jsou pro mě Zelení.

Image

Lucia Zachariášová

právnička, zastupitelka MČ Praha 3

Jsem právnička a vím, že demokracie nebude úplná, pokud nebudeme důsledně dodržovat princip ochrany slabých a znevýhodněných. Právnické vzdělání a zájem o lidská práva mě zavály k tématu rovnosti žen a mužů, kterému jsem měla možnost se profesně věnovat na Úřadu vlády.

Od roku 2014 jsem zastupitelkou Prahy 3. Vždy jsem se snažila, aby naše městská část byla přívětivá a přístupná všem lidem. Kladla jsme důraz na otevřený veřejný prostor, na podporu rodičů malých dětí. Opakovaně jsme například navrhovala zřídit hlídací službu na jednáních zastupitelstva, aby i rodiče s dětmi mohli zastupitelstvo osobně navštívit a zapojit se. Změna vinou koalice TOP 09, ODS a ČSSD neprošla. Pokud ale budu do zastupitelstva opět zvolena, v tomto úsilí nepolevím.

Image

Adam Šenk

programátor

Celý svůj profesní život se věnuji informačním systémům. Mám zkušenosti jak ze soukromé sféry, tak z akademického prostředí. Jako vědecký pracovník jsem působil na v Česku i v zahraničí. Členem strany Zelených jsem se stal proto, že se chci aktivně podílet na správě Žižkova, místa kde se svou rodinou žiji.

Moderní technologie zcela jistě nevyřeší všechny problémy, které naší městskou část tíží. Bylo by však ostudné jich nevyužívat. Zasadím se o to aby byly úřady na Praze 3 plně, snadno a pohodlně dostupné on-line.