Zelení ponesou dál politiku Žižkov (nejen) sobě

komentář Ondřej Ruta

Mnoho lidí se ptá, proč letos Zelení nekandidují s ŽNS. Tři jednatelé spolku ŽNS obešli Matěje Stropnického, který spolek zakládal a byl jeho hlavním hybatelem, a rozhodli se podpořit kandidátku TOP/STAN. Ničeho přitom nedosáhl, jednatelé ŽNS se objevují až na nevolitelných místech. Politika bydlení, hlavní cíl spolku ŽNS, se v programu TOP/STAN omezuje pouze na holé konstatování, že dokončení privatizace je prioritou. Na Praze 3 nekandiduje strana, která by tvrdila něco jiného.

Byli jsme to přitom právě my Zelení, kteří jsme jménem ŽNS na červnovém zastupitelstvu předložili návrh, který by v současné krizi bydlení zamezil spekulacím a umožnil starousedlíkům odkoupit byty za ceny srovnatelné s předchozími vlnami privatizace. Ostatní strany, včetně TOP/STAN byli pro zachování statu quo a navíc podpořili zvolení Bellu z ODS za starostu.

Na tuhle stranu barikády se spolek ŽNS nově postavil. Zelení ale nesou odkaz původní politiky dál. Dostupné bydlení pro nás zůstává jednou z hlavních priorit. Kromě dokončení privatizace je třeba urychleně opravit a k pronájmu nabídnout 300 volných bytů, kterými MČ disponuje. Začít stavět byty nové a nabídnout je těm, kteří na dnešním trhu s bydlením nemají šanci přežít – seniorům, matkám samoživitelkám, mladým rodinám. O tom, že byty nemají být jen na kšeft, je třeba přesvědčit i developery. Ve vyspělých městech bývá samozřejmé, že část nově postavených bytů převedou na město. Celý program, který není zdaleka jen o bydlení, najdete na www.prozizkov.cz.