Naše ložnice nejsou hotely

Článek Boba Čápa, 24. 9. 2018

Rozmohlo se nám takové slovíčko. Airbnb [čti érbíenbí]. Ještě před pár lety ho znali pouze majitelé macbooků, světového přehledu a pěstěných vousů. No a samozřejmě realitní agenti. Airbnb se dnes už mnohem častěji skloňuje doma při rodinných poradách, kde najít v Praze dostupný nájem nebo jak docílit klidu v domě, ze kterého si soused udělal hotel.

Nedělat z města disneyland
Z vládní studie víme, že nárůst počtu jednotek nabízených ve službě Airbnb byl exponenciální a v roce 2016 představoval přes 8 tisíc jednotek. V 72 % případů jde o celé byty. “Typické ubytovací místo v Česku za rok zaznamenalo 37 rezervací”, cituje Lupa.cz údaje poskytnuté přímo Airbnb a průměrná doba ubytování je přes tři dny. Průměrně je tedy byt vyhrazen pro turisty nějakých 15 týdnů v roce. Tak dlouhou dovolenou nemám, a myslím, že ani vy, takže je evidentní, že tady o nějaké sdílené ekonomice nemůže být řeč.

Ještě pro srovnání, průměrný počet dokončených bytů v Praze za posledních 20 let je 5 tisíc. Tzn., že posledních několik let stavíme byty jenom pro pokrytí Airbnb, které nyní ubytovává více turistů, než všechny hotely v Praze dohromady. Člověk nemusí být urbanistka ani sociolog, aby mu došlo, že tady je něco špatně. Airbnb zvyšuje poptávku na realitním trhu a tím i ceny nájemného.

Vzhledem k tomu, že byty jsou nabízeny opakovaně a s účelem vytváření zisku, jedná se o podnikání a jako takové podléhá regulaci. Ubytovací zařízení musí být, podobně jako nemovitost určená k poskytování pohostinských služeb, náležitě zkolaudováno. Město má už dnes nástroje, jak zabránit, aby se z něj stal Disneyland, ale jako by se nechalo ošálit “smart” povahou Airbnb a zapomnělo na ně.

Žižkov potřebuje všechny
Situace, kdy mladá rodina s dítětem musí svým nájmem konkurovat globální poptávce krátkodobých návštěvníků má předem jasného poraženého. Zdravé město, město, ve kterém se bude dobře žít všem, ale potřebuje sousedy všech příjmových kategorií. Žižkov by nebyl Žižkovem, kdyby z něj lidé odcházeli, protože je na ně moc drahý. Žižkov potřebuje pamětníky, potřebuje i mladou krev, potřebuje lidi, kteří pracují rukama, stejně jako učitele a pošťačky.

Turisté jsou na Žižkově vítání, ale milí návštěvníci, prosím respektujte, že naše ložnice, nejsou hotely.